Perkins - historie firmy 

Frank Perkins Frank Perkins

Zakladatel firmy a jmenovec, Frank Perkins se narodil v Peterborough dne 20. února 1889. Jeho otec a dědeček byli inženýři rodinné firmy, Barford a Perkins, vyrábějící zemědělské stroje a silniční válce.

Během svého působení v Aveling a Porter v Rochester Kent, Frank Perkins začal rozvíjet lehký vysokorychlostní motor s designérem motorů Charlesem Chapmanem, ale před tím, než byl motor plně rozvinutý, krize zruinovala společnost.

Frank Perkins byl přesvědčen, že z důvodu vynikající nízké spotřeby paliva je nafta pohonná jednotka budoucnosti. Věřil, že by mohl být první, kdo vyvine motory výkonově srovnatelné s benzínovými ekvivalenty.

Frank Perkins zřízením soukromé společnosti zrealizoval své vize 7.6.1932 v době, kdy svět byl v recesi a podnikání bylo velmi těžké. Charles Chapman se stal technickým ředitelem. Oba muži byli velmi odlišní. Frank byl podnikavý agresivní prodejce a Charles byl plachý samotářský génius. Oba byli přesvědčeni o potenciálu vznětového motoru a začali rozvíjet svůj první motor, the Vixen, v malých prostorech v centru města Peterborough.

 

První zkušební test byl zahájen již v sobotu večer na podzim roku 1932. Motor byl nastartován za studena klikou pomocí vyhřátých uzávěrů spalování v Red Hot kamnech s koksem, které byly poté rychle namontovány zpět do spalovacích komor. Následoval jásot jak se motor rozběhl a když dosáhl 4000 otáček, byl rychle vypnut protože na ně nebyl vybaven. Tím se motor Perkins narodil.

V roce 1937 byl pozoruhodný typ P6 motor, navržený s prototypy běžících 6 měsíců oproti původním plánům. Revoluční typ P6 se pevně zakotvil na trhu mezi naftovými motory s výkonem 83bhp při 2400 otáčkách za minutu.

V roce 1938 nabídka motorů zahrnovala typy: Wolf, Lynx, Leopard I a II, motory pro vozidla, průmyslové stroje, zemědělské stroje a námořní verze, s požadavky na krytí 650 různých aplikací. Frank poté získává pozemky na Eastfield pro rozšíření své vize stát se světovou jedničkou. Tímto Perkins začíná svůj rychlý růst, a zajišťuje pokrytí celosvětové potřeby po naftových pohonných jednotkách.

 

Historie firmy Perkins na oficiálních stránkách: www.perkins.com/news/heritage

Fotogalerie: Perkins